Twórz projekty z wykorzystaniem 3D

Rozwój komputeryzacji i wprowadzanie coraz nowszych oprogramowań bardzo często wspomaga codzienna pracę wielu ludzi. Dzięki najnowszym programom bez trudu można tworzyć prezentacje, a nawet projekty z wykorzystaniem 3D. Jak to możliwe…? Oczywiście dzięki Autodesk inventor.

Czym jest oprogramowanie Autodesk inventor?

Autodesk inventor jest oprogramowaniem stworzonym przez firmę Autodesk. Jest to niewątpliwe udogodnienie dla konstruktorów oraz projektantów różnorodnych urządzeń. Program zajmuje się projektowaniem trójwymiarowym, czyli projektowaniem 3D. Autodesk inventor buduje model urządzenia w 3D, całkowicie eliminując konieczność budowania fizycznego prototypu urządzenia, które jest bardzo czasochłonne i kosztowne. W chwili ukończenia modelu (fakt ten zatwierdza program) Autodesk inventor wspomaga tworzenie dokumentacji rysunkowej, przekrojów, listy niezbędnych części i wielu innych. Gdy projektant dostrzeże konieczność poprawki modelu 3D, to Autodesk inventor automatycznie naniesie ją na całość dokumentacji.

Autodesk inventor znalazł zastosowanie głównie w branży elektromaszynowej, ponieważ dysponuje wieloma narzędziami wspomagającymi prace osób fizycznych. Oprogramowanie jest niezastąpionym pomocnikiem w modelowaniu części i budowaniu zespołów. Posiada moduł do tworzenia prezentacji i dokumentacji rysunkowej. Autodesk inventor to także narzędzie niezastąpione w toku projektowania części z blach i elementów spawanych. Dodatkowym atutem oprogramowania jest dołączony generator elementów mechanicznych.

Autodesk inventor to program, w skład którego wchodzą trzy moduły. Pierwszym z nich jest moduł do tworzenia części. Drugi to moduł do tworzenia złożeń, zaś trzeci jest moduł do tworzenia dokumentacji. Wszystkie narzędzia programu pozwolą „przebrnąć” przez cały proces modelowania i projektowania.

Zalety Autodesk inventor

1. Automatyczne tworzenie widoków rysunkowych

Ta cecha programu wpływa korzystnie na oszczędność czasu, który należy poświęcić na ręczne tworzenie rysunków. Autodesk inventor sprawnie „nakreśli” rzut urządzenia z przodu, z tyłu czy z każdego boku, a także stworzy jego przekrój oraz obraz izometryczny. Do najważniejszych czynności można zaliczyć
-generację rzutów
-wymiarowanie rysunku
-dodawanie symbolów mechanicznych z dostępne biblioteki
-rozwijanie części z blach
– rysowanie w 2D

2. Szybka aktualizacja

Jeśli w opracowanym modelu projektant dostrzeże pomyłkę lub po prostu zechce coś zmienić, to program Autodesk inventor w szybki i sprawny sposób zaktualizuje pozostałe dokumenty powiązane z danym modelem.

3. Możliwość budowy wirtualnego prototypu

Dzięki tej funkcji obniżone zostają koszty produkcji i zaoszczędzony czas. Zamiast budować standardowy prototyp warto skorzystać z Autodesk inventor. Program nie tylko stworzy taki prototyp, ale także go przetestuje. Dodatkowo sprawdzi dopasowanie części przed zatwierdzeniem do produkcji. Dzięki tym udoskonaleniom zatwierdzony produkt jest tańszy i lepszy.

4. Wykonywanie dokumentacji technicznej

Autodesk inventor to program, który wykonuje rysunek zespołów i ich widok montażowy, który można zastosować w instrukcjach obsługi lub montażu urządzenia. Można umieszczać je także w podręcznikach ćwiczeniowych. Oprogramowanie posiada ponadto możliwość tworzenia animowanych sekwencji ruchów, które znajdą zastosowanie w prezentacjach handlowych lub wizualizacjach.

5. Szybka analiza naprężeń

Autodesk inventor wykorzystuje metodę analizy MES, czyli Metodę Elementów skocznych. Dzieki temu program testuje części pod kątem ich wytrzymałości na dane obciążenie.

6. Zastosowanie renderingu i animacji

Program Autodesk inventor posiada bogatą opcję tworzenia filmów i scenek animowanych oraz fotorealistycznych renderingów. Są one tworzone szybko i w bardzo wysokiej jakości.

To nie wszystkie zalety programu Autodesk inventor, jednego z innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu części z uwzględnieniem ujęcia trójwymiarowego. Warto dodać, że oprogramowanie jest czytelne i łatwo się nim posługuje nie tylko profesjonalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>